Jednym z najważniejszym elementów w efektywnym odchowie prosiąt jest właściwe przygotowanie matek, czyli loszek remontowych. Zobacz, co mówi ekspert o żywieniu loszek remontowych.

Loszki remontowe do masy ciała około 70 kg mogą być prowadzone jak tuczniki. Natomiast później musi nastąpić radykalna zmiana zarówno w zakresie żywienia, jak i warunków utrzymania. Przede wszystkim chodzi o to, że loszki powinny być utrzymywane w małych grupach. Dzięki temu lepiej się nad tymi grupami panuje zarówno w zakresie behawioralnym, jak i obserwacji statusu zdrowotnego.

żywienie loszek remontowych

Jednym z najważniejszym elementów w efektywnym odchowie prosiąt jest właściwe przygotowanie matek, czyli loszek remontowych. Fot. Josera

Optymalne żywienie loszek remontowych

Żywienie loszek remontowych musi być bardziej restrykcyjne ze względu na to, że konieczne jest wyhamowanie tempa wzrostu i zastymulowanie odkładania większej ilości tłuszczu. W późniejszym czasie konieczne jest obserwowanie wystąpienia pierwszej rui.

Pierwsza ruja powinna być odnotowana ze względu na to, że po jej wystąpieniu można zastosować procedurę tzw. żywienia bodźcowego, zwanego powszechnie flushingiem. Pełna procedura trwa około 21 dni. Zatem przez pierwszy okres (10–12 dni) stosujemy deprywację pokarmową, po której zaczynamy loszki żywić bardzo intensywnie specjalnie dobraną paszą wysokoenergetyczną.

Dodatki paszowe dla loszek remontowych

Ponadto stosuje się specjalne dodatki o wysokiej strawności i właśnie wysokiej wartości energetycznej w celu zastymulowania funkcji układu rozrodczego. Taka loszka może po wejściu na porodówkę dać nam pełnowartościowy i duży miot.

Obejrzyj film!