X

Zaloguj się

Zaloguj się przez Facebooka

Trzoda

Zdrowie

Dbanie o zdrowie świń to podstawa w hodowli trzody chlewnej. Profilaktyka chorób świń umożliwi utrzymanie prawidłowego dobrostanu zwierząt. Należy pamiętać, że jest to obowiązek każdego hodowcy. W ten sposób jesteśmy w stanie wykorzystać pełen potencjał stada.

Choroby trzody chlewnej

Trzoda chlewna może być narażone na różnego rodzaju schorzenia. Należą do nich m.in. salmonelloza, biegunki u prosiąt, czy ostatnio bardzo groźna choroba ASF, czyli afrykański pomór świń. To tylko część zagrożeń jakie czyhają na nasze zwierzęta. Dlatego tak ważna jest stała obserwacja i profilaktyka stada, aby jak najszybciej wykryć chorobę i zdążyć zapobiec skutkom, jakie niosą te choroby, zwłaszcza choroby zakaźne świń (salmonella), które mogą zagrażać również nam.

Przyczyny i skutki choroby świń

Patogeny wywołujące choroby trzody chlewnej mogą znajdować się na legowiskach, w ściółce, w kale lub innych zanieczyszczeniach. Aby im zapobiec należy dbać o czystość chlewni i regularnie monitorować stado. Bardzo dużą opieką należy objąć tuczniki, ponieważ to one najbardziej narażone są na infekcje. Brak zastosowania się do zaleceń może przyczynić się do brakowań w stadzie, a co za tym idzie i strat finansowych. W tej części Projektu Agrar dowiesz się o chorobach trzody chlewnej, jak im zaradzić oraz jak prawidłowo dbać o chlewnię, aby zapobiegać infekcjom zarówno tuczników, jak i dorosłych osobników. Odwiedzaj nas regularnie, a będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami ze świata hodowli świń.

zakażenie rotawirusowe

Jak uchronić trzodę przed rotawirusami?

Zakażenie rotawirusowe może wywoływać groźne objawy ze strony układu pokarmowego. Największe zagrożenie stanowią dla młodych zwierząt, nasilając biegunki wywoływane innymi czynnikami i zahamowując przyrosty. Coraz szybsze rozprzestrzenianie się tej grupy wirusów wymusza na hodowcach sięganie po nowe rozwiązania związane z…

zapobieganie ASF

Jak radzić sobie z ASF?

ASF to niebezpieczna, wysoce zakaźna choroba, która uprzykrza życie hodowcom i utrudnia chów trzody chlewnej. Od momentu pojawienia się w Polsce pierwszego przypadku tej choroby w 2014 r. zapobieganie ASF stało się jednym z najważniejszych zadań nadzoru weterynaryjnego.

Zamknij

Newsletter


Chcesz być na bieżąco? Zostaw swój e-mail, a raz w tygodniu prześlemy Ci nasze najlepsze artykuły!

Twoje dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.