Dla efektywnego odchowu prosiąt jednym z kluczowych elementów jest właściwe prowadzenie maciory w okresie całego cyklu reprodukcyjnego.

To oznacza, że myślenie o kolejnym miocie powinno zacząć się już wtedy, kiedy odsadzamy poprzedni miot maciory. Maciora po odsadzeniu powinna mieć zapewniony odpowiedni komfort bytowy, musi być również we właściwy sposób żywiona maksymalnie skoncentrowaną mieszanką, podawaną do woli.

żywienie loch prośnych

Dla efektywnego odchowu prosiąt jednym z kluczowych elementów jest właściwe prowadzenie maciory w okresie całego cyklu reprodukcyjnego. Fot. Josera

Optymalne żywienie loch prośnych

Najlepiej dodatkowo zaopatrzoną w komponenty energetyczne, które powodują poprawę funkcjonowania układu rozrodczego i większą efektywność rozrodczą, którą będziemy potem mogli ocenić na porodówce. Istotnym elementem jest również żywienie po okresie pokrycia, kiedy dość radykalnie obniżamy dawkę pokarmową po to, żeby zapobiec zatuczeniu maciory. Jest to spowodowane tym, że maciora przekarmiana w okresie ciąży po wejściu na porodówkę tarci apetyt, a tym samym traci również zdolność do produkcji odpowiedniej ilości mleka.

Dawka dla loch pod przed porodem

Należy też pamiętać o podniesieniu dawki pokarmowej w okresie ostatnich 4 tygodni ciąży, ze względu na konieczność przyspieszenia wzrostu płodów. Wyższa masa urodzeniowa prosiąt warunkuje ich lepszą możliwość przeżycia, większą ruchliwość w tym samym pobranie siary.

Obejrzyj film!