Poród to bardzo newralgiczny moment w życiu prosięcia, jak i lochy. Długość trwania porodu warunkuje przeżywalność prosiąt, ich żywotność, ich ruchliwość i zdolność do pobrania siary. Jest ona niezbędna, aby prosięta nabrały odporności.

Jak mówi ekspert, opracowano pewną sekwencję zdarzeń – sposobów postępowania. Można określić, że stanowią one złoty standard. Co dokładnie rozumiemy pod pojęciem tego standardu?

Zdrowie lochy

To między innymi dozorowanie porodu i pomoc maciorze w razie potrzeby. Ponadto złotym standardem jest bieżąca kontrola statusu zdrowotnego maciory i prosiąt. Przede wszystkim, w przypadku maciory, kontrola zdrowia wymienia. Ono bowiem stanowi wyłączne źródło pokarmu prosiąt w pierwszych dniach życia.

zdrowie lochy

Złotym standardem jest bieżąca kontrola statusu zdrowotnego maciory i prosiąt. Fot. Josera

Żywienie prosiąt po porodzie

Na początku pokarmem jest życiodajna siara, a następnie mleko. W kolejnych dniach życia prosiąt możemy zacząć ich dokarmianie. Natomiast dokarmianie to ma na celu przede wszystkim przyuczenie przewodu pokarmowego do trawienia paszy stałej, a nie dostarczenie substancji odżywczych.

Dostarczenie tych substancji staje się istotne dopiero w późniejszym czasie, wtedy, kiedy zmniejsza się produkcja mleka przez maciorę, zatem w tym czasie rzeczywiście koncentracja składników odżywczych w paszy staje się istotna. Na wcześniejszym etapie dużo ważniejsze jest to, żeby pasza wabiła, żeby ładnie pachniała, żeby dobrze smakowała po to, żeby prosięta chętnie do niej szły i jej próbowały.

Zobacz więcej: