Odsadzenie to bardzo trudny i jednocześnie obfitujący w zagrożenia okres w życiu prosiąt. Dlatego w tym czasie należy szczególnie dbać o mikroklimat pomieszczeń, jak i o ich higienę. Ale elementem w największym stopniu decydującym o powodzeniu w tym czasie jest żywienie. Wysłuchaj wypowiedzi eksperta na temat sprawnego odsadzenia prosiąt.

Aby odsadzenie przebiegało pomyślnie w pierwszej kolejności należy skłonić prosięta do tego, żeby jadły, co czasami jest trudne. Pasza musi mieć odpowiednią jakość, a przede wszystkim musi być dla prosiąt bezpieczna. Oznacza to redukcję białka, ponieważ białko może powodować zaburzenia przewodu pokarmowego i rozrost patogennej flory bakteryjnej.

Dodatki do paszy dla prosiąt

odsadzenie prosiąt

Odsadzenie to bardzo trudny i jednocześnie obfitujący w zagrożenia okres w życiu prosiąt. Dlatego w tym czasie należy szczególnie dbać o mikroklimat pomieszczeń, jak i o ich higienę.
Fot. Adobe Stock

Do paszy prosiąt należy wprowadzać, jak największą ilość dodatków: dodatków prozdrowotnych i dodatków immunostymulacyjnych. Te grupy dodatków są dostępne na rynku i absolutnie w tym czasie, pomimo że są drogie, należy z nich korzystać. Tu również na paszy nie można oszczędzać.

Zaburzenia w zachowaniu po odsadzeniu prosiąt

Zaburzenie któregokolwiek z elementów odchowu prosiąt w okresie poodsadzeniowym może prowadzić do występowania patologii zachowań, włącznie z agresją, kanibalizmem, które prowadzą do uszkodzeń ciała. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej reagować i eliminować tego typu zdarzenia.

Obejrzyj film!