X

Zaloguj się

Zaloguj się przez Facebooka

Bydło

Żywienie

Optymalne żywienie bydła to podstawa w osiąganiu bardzo dobrych wyników w produkcji z zachowaniem właściwego statusu zdrowotnego zwierząt. Bydło należy do podrzędu przeżuwaczy. Specyfika układu pokarmowego przeżuwaczy wymaga od hodowców specjalnego podejścia do żywienia bydła. Ponadto wzrost potencjału produkcyjnego krów mlecznych powoduje, że zwierzęta ma bardzo duże potrzeby żywieniowe.

Program żywieniowy dla bydła

Żywienie bydła musi opierać się o pasze i dodatki żywieniowe najlepszej jakości. Niedociągnięcia w tym zakresie mogą skutkować pojawieniem się rozmaitych schorzeń, w tym metabolicznych. To z kolei rzutuje na dobrostan zwierząt, wyniki w produkcji i rentowność gospodarstwa. Podstawą są dobrej jakości pasze objętościowe i treściwe oraz wspomniane dodatki żywieniowe. Niezależnie, czy stosujesz system TMR, PMR czy tradycyjny, dawka musi być „dopięta na ostatni guzik”. Składniki pokarmowe, które dostarczamy wraz z dawką, wpływają na jakość i ilość mleka, a także jakość mięsa. Poziom rozkładu składników pokarmowych w żwaczu wpływa m.in. na poziom produkcji lotnych kwasów tłuszczowych, które są substratem do produkcji tłuszczu mleka i laktozy.

Nieodpowiedni stosunek pasz objętościowych do treściwych w dawce może skutkować rozwojem kwasicy żwacza, które z kolei przyczynia się do rozwoju innych schorzeń, jak zapalenie gruczołu mlekowego czy ochwatu.

Jak dobrze żywić bydło?

Optymalne żywienie bydła może być wyzwaniem. Jednak hodowcy nie są pozostawieni sami sobie. Dobrzy doradcy żywieniowi są wsparcie w zakresie właściwego bilansowania dawek pokarmowych. Dostarczają też pasze i mieszanki mineralno-witaminowe dla stada, specjalnie przez nich dobrane do aktualnych potrzeb gospodarstwa. W tej części Projektu Agrar zapoznasz się z informacjami na temat optymalnego żywienia krów mlecznych, mamek i opasów.

Zdrowie stada

Wydajność mleczna czy zdrowotność stada?

Czy zwiększenie wydajności mlecznej stada przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej jakości mleka jest możliwe? Nie tylko Ty zadajesz sobie to pytanie. Hodowcy, którzy dążą do zwiększania efektywności stada coraz częściej zastanawiają się, czy istnieje kompromis między wydajnością a zdrowiem krów. Oczywiście,…

pokos traw

Jak zapewnić jakość kiszonki i TMR?

    Stabilność kiszonki oraz TMR to kluczowe elementy w zapewnieniu zdrowia i wysokiej wydajności bydła mlecznego. Odpowiednio przygotowana i przechowywana kiszonka, a także starannie skomponowany i podawany TMR, mogą znacząco wpłynąć na produkcję mleka oraz ogólne zdrowie stada. W…

Misja Droga Mleczna

Wyrusz z JOSERA w podróż pt. „Misja Droga Mleczna” w poszukiwaniu nowych rozwiązań dla lepszych wyników produkcyjnych.  Znajdź razem z nami klucz do poprawy wzrostu, zdrowia i wydajności zwierząt. Możesz polegać na naszej wiedzy w trzech obszarach: ✅Dawka pokarmowa ✅…

Żywienie Josera

Rola kiszonek w żywieniu bydła.

Rola żywienia w produkcji mlecznej bydła jest kluczowa dla osiągnięcia wysokiej wydajności i zdrowia zwierząt. Kondycja zwierząt wpływa z kolei na produkcję mleka oraz jego jakość. Jak zatem zadbać o odpowiednią dietę? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

zakiszacze

Wielka przedsprzedaż zakiszaczy bakteryjnych

Ruszyła wielka przedsprzedaż zakiszaczy bakteryjnych. Z tej okazji Josera Polska przygotowała promocję, którą zostały objęte wszystkie inokulanty bakteryjne dostępne w sklepie online FarmChamps. Wielka przedsprzedaż zakiszaczy bakteryjnych wystartowała 14. października 2023r. i potrwa do 30. marca 2024r. Już teraz skorzystaj…

wysłodki buraczane w pryzmie

Kiszenie wysłodków buraczanych

Wysłodki buraczane są produktem ubocznym, który jest uzyskiwany w procesie produkcji cukru. Ze względu na wielkość produkcji cukru, stanowią istotny produkt odpadowy, który z łatwością można wykorzystać w gospodarstwie, na przykład do przygotowania kiszonki z wysłodków dla bydła. Jakość kiszonki…

poidła dla bydła

Poidła dla bydła

Wszystkie procesy życiowe u zwierząt odbywają się w środowisku uwodnionym. Woda pełni szereg funkcji w organizmie, między innymi termoregulacyjną, jest rozpuszczalnikiem i transporterem wielu substancji odżywczych, przy jej udziale usuwane są z organizmu substancje szkodliwe. Aby zadbać o nawodnienie zwierząt,…

Poznaj zalety serwisu FarmCHAMPs

Branża rolnicza i hodowlana rozwijają się na tyle dynamicznie, że stosowanie coraz nowszych rozwiązań technologicznych staje się koniecznością. Od wysiewu roślin paszowych, przez przygotowanie kiszonki dla bydła czy podział stada na grupy produkcyjne, aż po zadawanie paszy — na każdym…

Zamknij

Newsletter


Chcesz być na bieżąco? Zostaw swój e-mail, a raz w tygodniu prześlemy Ci nasze najlepsze artykuły!

Twoje dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.