X

Zaloguj się

Zaloguj się przez Facebooka

Bydło

Żywienie

sianokiszonka
Bydło / Żywienie

Jak zrobić dobrą sianokiszonkę dla bydła?

Już niedługo pierwsze pokosy i zbiór materiału na cenną paszę objętościową – sianokiszonkę. O czym pamiętać przy produkcji sianokiszonki? Dowiedz się z artykułu!

mikotoksyny w paszach
Bydło / Żywienie

Mikotoksyny to mikro-wróg stada

Czym są mikotoksyny? Jak wpływają na organizm zwierząt i ludzi? Czy są zagrożeniem dla zdrowia bydła? Dowiedz się z naszego artykułu!

Bydło / Żywienie

Stabilny żwacz – tam wszystko się zaczyna

Środowisko, które panuje w żwaczu musi być idealne dla symbiotycznych mikroorganizmów tego przedżołądka. To decyduje o zdrowiu krów i o wynikach w produkcji. Zobacz, od czego zależy stabilny żwacz!

zdrowe wymiona
Bydło / Żywienie

Lotne kwasy tłuszczowe – rola w organizmie bydła

W czasie fermentacji w żwaczu powstają bardzo ważne związki dla organizmu krowy. Zobacz, jaką rolę pełnią lotne kwasy tłuszczowe!

Bydło / Żywienie

Substancje antyżywieniowe w paszach

Pasze stanowią źródło niezbędnych dla zwierząt składników pokarmowych. Równocześnie są także nośnikiem składników niepożądanych lub nawet szkodliwych. Zobacz jakich!

kwasica u bydła
Bydło / Żywienie

Kwasica u bydła

Kwasica żwacza to najczęściej odnotowywana choroba metaboliczna bydła, powodująca niestabilność ekosystemu żwacza przez wprowadzenie do dawki nadmiernej ilości łatwo fermentujących węglowodanów.

pasza dla bydła
Bydło / Żywienie

Praktyczne wykorzystanie wyników oceny użytkowości mlecznej krów

Szczegółowa i świadoma analiza wyników pochodzących z oceny użytkowości mlecznej zawartych w raportach RW-1 i RW-2 powinna być ważnym elementem zarządzania stadem bydła mlecznego.

żywienie krów
Bydło / Żywienie

Żywienie krów a skład mleka

Żywienie krów mlecznych, szczególnie tych wysokowydajnych, jest zadaniem trudnym na wszystkich etapach produkcji. Aby uzyskać wysoką wydajność krów i jednocześnie mleko o zadowalającym składzie chemicznym i jakości cytologicznej, należy zwracać uwagę na wiele czynników.

tmr
Bydło / Żywienie

Charakterystyka systemów żywienia bydła

Systemy żywienia – TMR i PMR – są powszechnie akceptowane przez hodowców. Wybór jednego z nich zależy od wielu czynników.

Zamknij