X

Zaloguj się

Zaloguj się przez Facebooka

Bydło

Zdrowie

Dbanie o zdrowie bydła to podstawa. Dzięki odpowiedniej profilaktyce schorzeń krów mlecznych i bydła opasowego jesteśmy w stanie utrzymać należyty dobrostan zwierząt. To obowiązek każdego hodowcy. Dzięki temu można w pełni spożytkować potencjał stada.

Choroby bydła mlecznego

Wysokowydajne krowy są narażone na liczne schorzenia. Kulawizny, zapalenie gruczołu mlekowego, schorzenia na tle metabolicznym są główną przyczyną start ekonomicznych w hodowli bydła mlecznego. Wynikają one ze zmniejszenia produkcji mleka, leczenia oraz przedwczesnego brakowania krów ze stada.

Przyczyny powstawania problemu

Choroby bydła mlecznego mogą się pojawiać na tle różnych czynników. Zwierzęta otoczone są przez liczne patogeny. Mnożą się m.in. na skórze i w sierści krów, w ściółce, na legowiskach. Wiadomo, że nie da się całkowicie wyeliminować mikroorganizmów z otoczenia zwierząt, ale należy dokładać wszelkich starań, aby krowy miały higieniczne warunki do bytowania.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja bydła?

Profilaktyka jakiejkolwiek choroby u bydła powinna opierać się o właściwą pielęgnację zwierząt (regularna korekcja racic, wymiana ściółki) oraz optymalne żywienie. Jeśli chodzi o to drugie, to ważne, aby zaspokoić potrzeby bytowe i produkcyjne krów. Błędy popełniane w tym zakresie, szczególnie w okresie okołoporodowym, wpływają na rozwój schorzeń metabolicznych takich jak: kwasica, ketoza czy porażenie poporodowe. Chodzi tu o odpowiednią strukturę dawki, dostosowaną do aktualnych potrzeb krów, stosunek białka do energii, ujemny bilans energetyczny dawki (DCAD), a także podaż składników mineralnych i witamin. Choroby bydła mięsnego nie są aż tak powszechne, jak bydła mlecznego, ale w przypadku tej kategorii zwierząt również należy prowadzić ciągłą profilaktykę.

Zdrowie bydła przede wszystkim

W tej części Projektu Agrar udostępniamy artykuły i filmy, które przybliżają kwestie ochrony stada przed rozwojem choroby u bydła. Artykuły naszych ekspertów oraz reportaże wideo z gospodarstw pomogą wprowadzać optymalna profilaktykę chorób bydła mlecznego i mięsnego. Zapraszamy Cię do regularnego śledzenia naszego portalu.

Zdrowie stada

Wydajność mleczna czy zdrowotność stada?

Czy zwiększenie wydajności mlecznej stada przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej jakości mleka jest możliwe? Nie tylko Ty zadajesz sobie to pytanie. Hodowcy, którzy dążą do zwiększania efektywności stada coraz częściej zastanawiają się, czy istnieje kompromis między wydajnością a zdrowiem krów. Oczywiście,…

Stres cieplny u krów i jak mu zapobiegać?

Z roku na rok odczuwamy zmiany klimatyczne związane z ociepleniem klimatu i rosnącymi letnimi temperaturami. Staje się to coraz większym wyzwaniem z którym muszą zmagać się hodowcy ze swoimi przeżuwaczami. Notuje się, że stres cieplny jest jednym z głównych czynników,…

okres okołoporodowy u krów

Choroby krów związane z okresem okołoporodowym

Czas zasuszenia to ważny etap w całym cyklu produkcyjnym wysokowydajnych krów. Na pewno w dużym stopniu będzie rzutować na całą laktację. Jednak co z okresem okołoporodowym?

choroba mortellaro

Zapobiegaj chorobom nóg bydła: Choroba Mortellaro

Kulawizny to poważny problem w stadach bydła mlecznego, który nieleczony może prowadzić nawet do brakowania zwierząt. Jedną z chorób prowadzących do kulawizn jest choroba Mortellaro, nazywana też truskawkową piętką. To wysoce zakaźna infekcja wywoływana głównie przez krętki z rodzaju Treponema.

zanokcica u krów

Zapobiegaj chorobom nóg bydła: Zanokcica

Choroby kończyn u bydła to problem, z którym hodowcy zmagają dosyć często, zwłaszcza w wysokowydajnych stadach mlecznych. Powstają zarówno na tle zakaźnym, jak i niezakaźnym, powodując kulawizny i idące za nimi straty w hodowli.

wrzód podeszwy u bydła

Zapobiegaj chorobom nóg bydła: Wrzód podeszwy

Choroby racic prowadzące do kulawizn, a nawet brakowania to jeden z największych problemów zdrowotnych, z którymi musi mierzyć się hodowca bydła. Narażone są na nie zwłaszcza zwierzęta w stadach wysokoprodukcyjnych. Do jednych z takich chorób należy między innymi wrzód podeszwy.

tężyczka pastwiskowa u bydła mlecznego

Tężyczka pastwiskowa – poważne zagrożenie dla stada

Wbrew nazwie tężyczka pastwiskowa nie jest związana jedynie z żywieniem na pastwiskach – narażone są również krowy karmione zielonkami w oborze. Hipomagnezemia (bo do tej grupy zaburzeń metabolicznych zaliczana jest tężyczka pastwiskowa) wiąże się ze zmniejszoną ilością składników mineralnych w…

listerioza u bydła

Listerioza u bydła. Jak uchronić przed nią stado?

Listerioza jest groźną chorobą bakteryjną atakującą zarówno zwierzęta, jak i ludzi. Wywoływana jest przez gram-dodatnie, względnie beztlenowe bakterie z rodzaju Listeria. Występuje w niemal każdych warunkach: w glebie, paszach, pożywieniu i wodach gruntowych.

Ochrona krów przed stresem cieplnym

Zarządzanie zwierzętami w wysokich temperaturach wymaga dobrego planowania, i to z wyprzedzeniem. Śledzenie prognozy pogody i opracowanie planu na dni z wysokimi lub ekstremalnymi temperaturami jest niezbędne, aby zapewnić zwierzętom wystarczającą ilość cienia i wody w bardzo gorące dni.

Zamknij

Newsletter


Chcesz być na bieżąco? Zostaw swój e-mail, a raz w tygodniu prześlemy Ci nasze najlepsze artykuły!

Twoje dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.