Udostępnij
Tym razem ekspert, dr inż. Tomasz Schwarz, omawia żywienie warchlaków. Optymalizacja w tym zakresie decyduje bowiem o wynikach w produkcji trzody chlewnej.
Odchów warchlaków staje się nieco łatwiejszy, gdy następuje okres ustabilizowania się socjalnego grup oraz po przełamaniu niechęci do pobierania paszy. Najważniejszym elementem, który determinuje sukces w odchowie tej grupy zwierząt jest odpowiednie żywienie warchlaków.
Optymalne żywienie warchlaków
Jak mówi ekspert, można sobie przy tym pozwolić na nieco więcej. Po pierwsze można zwiększyć koncentrację białka po to, żeby nadać prosiętom lepszy potencjał wzrostowy. Z kolei ważne jest też to, że ze względu na poprawę stopnia rozwoju fizjologicznego przewodu pokarmowego młodych zwierząt, możliwe jest rozpoczęcie stopniowego wprowadzania alternatywnych surowców paszowych.
Pasza oczywiście musi być jak najlepszej jakości. Niemniej wprowadzanie tańszych surowców paszowych stopniowo i ostrożnie na tym etapie pozwala w przyszłości, czyli w okresie już tuczu właściwego, zaoszczędzić nieco na kosztach produkcji.
Zdrowie warchlaków
Regularne kontrolowanie zachowania i statusu zdrowotnego grup zwierząt jest koniecznością. Powinno się je monitorować w zasadzie przez cały okres odchowu warchlaków. Ponadto istotne jest to, żeby w warchlakarni wyodrębnić pomieszczenie lub odrębny kojec, który nazywamy izolatką. Celem tego jest podejmowanie leczenia tylko osobników rzeczywiście chorych, aby nie stosować nadmiaru leków ze względu na konieczność leczenia całej grupy.
Zobacz więcej: