Jak i kiedy siać kukurydzę na kiszonkę? Kluczowe zasady uprawy.
Zanim dowiesz się, kiedy i jak siać kukurydzę na kiszonkę, warto poznać, dlaczego jest to tak istotne w żywieniu krów mlecznych.
Bydło
Optymalne żywienie bydła to podstawa w osiąganiu bardzo dobrych wyników w produkcji z zachowaniem właściwego statusu zdrowotnego zwierząt. Bydło należy do podrzędu przeżuwaczy. Specyfika układu pokarmowego przeżuwaczy wymaga od hodowców specjalnego podejścia do żywienia bydła. Ponadto wzrost potencjału produkcyjnego krów mlecznych powoduje, że zwierzęta ma bardzo duże potrzeby żywieniowe.
Żywienie bydła musi opierać się o pasze i dodatki żywieniowe najlepszej jakości. Niedociągnięcia w tym zakresie mogą skutkować pojawieniem się rozmaitych schorzeń, w tym metabolicznych. To z kolei rzutuje na dobrostan zwierząt, wyniki w produkcji i rentowność gospodarstwa. Podstawą są dobrej jakości pasze objętościowe i treściwe oraz wspomniane dodatki żywieniowe. Niezależnie, czy stosujesz system TMR, PMR czy tradycyjny, dawka musi być „dopięta na ostatni guzik”. Składniki pokarmowe, które dostarczamy wraz z dawką, wpływają na jakość i ilość mleka, a także jakość mięsa. Poziom rozkładu składników pokarmowych w żwaczu wpływa m.in. na poziom produkcji lotnych kwasów tłuszczowych, które są substratem do produkcji tłuszczu mleka i laktozy.
Nieodpowiedni stosunek pasz objętościowych do treściwych w dawce może skutkować rozwojem kwasicy żwacza, które z kolei przyczynia się do rozwoju innych schorzeń, jak zapalenie gruczołu mlekowego czy ochwatu.
Optymalne żywienie bydła może być wyzwaniem. Jednak hodowcy nie są pozostawieni sami sobie. Dobrzy doradcy żywieniowi są wsparcie w zakresie właściwego bilansowania dawek pokarmowych. Dostarczają też pasze i mieszanki mineralno-witaminowe dla stada, specjalnie przez nich dobrane do aktualnych potrzeb gospodarstwa. W tej części Projektu Agrar zapoznasz się z informacjami na temat optymalnego żywienia krów mlecznych, mamek i opasów.
Zanim dowiesz się, kiedy i jak siać kukurydzę na kiszonkę, warto poznać, dlaczego jest to tak istotne w żywieniu krów mlecznych.
Dowiedz się jak odpowiednie żywienie, udowodnione w ramach Projektu „ReproLac- na wsparcie rozrodu i mleczności krów”, może pozytywnie wpłynąć na wyniki gospodarstwa. Czym jest Projekt ReproLac? Projekt ReproLac, przeprowadzony w 62 gospodarstwach w Polsce to projekt badający skuteczność innowacyjnej mieszanki…
W hodowli bydła mlecznego, odpowiednie żywienie jest jednym z kluczowych elementów, które bezpośrednio wpływają na zdrowie zwierząt oraz ich wydajność. Dobór właściwej paszy i suplementów, dostosowanych do potrzeb krów, jest fundamentem utrzymania ich kondycji i zapewnienia wysokiej produkcji mleka. W…
Prowadzenie gospodarstwa mlecznego, którego celem jest maksymalizacja produkcji mleka, wymaga od hodowców świadomego podejścia do dobrostanu zwierząt i ich żywienia. Odpowiednie odżywianie, zapewniające krowom wszystkie niezbędne składniki odżywcze, jest fundamentem wysokiej mleczności i ograniczania problemów zdrowotnych. W tej kwestii zatem…
RePłodność krów mlecznych jest fundamentem sukcesu każdej hodowli nastawionej na wysoką produkcję mleka. Kluczowe czynniki wpływające na płodność stada obejmują jakość paszy, warunki zarządzania, genetykę oraz higienę, i wpływają od 25 do 50% na całkowitą płodność stada.
Czy zwiększenie wydajności mlecznej stada przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej jakości mleka jest możliwe? Nie tylko Ty zadajesz sobie to pytanie. Hodowcy, którzy dążą do zwiększania efektywności stada coraz częściej zastanawiają się, czy istnieje kompromis między wydajnością a zdrowiem krów. Oczywiście,…
Stabilność kiszonki oraz TMR to kluczowe elementy w zapewnieniu zdrowia i wysokiej wydajności bydła mlecznego. Odpowiednio przygotowana i przechowywana kiszonka, a także starannie skomponowany i podawany TMR, mogą znacząco wpłynąć na produkcję mleka oraz ogólne zdrowie stada. W…
Zarządzanie hodowlą krów mlecznych wymaga nie tylko doskonałej wiedzy z obszaru genetyki, zdrowia i żywienia krów, ale także bieżącej, pełnej informacji o ich dobrostanie.
Wyrusz z JOSERA w podróż pt. „Misja Droga Mleczna” w poszukiwaniu nowych rozwiązań dla lepszych wyników produkcyjnych. Znajdź razem z nami klucz do poprawy wzrostu, zdrowia i wydajności zwierząt. Możesz polegać na naszej wiedzy w trzech obszarach: ✅Dawka pokarmowa ✅…
Rola żywienia w produkcji mlecznej bydła jest kluczowa dla osiągnięcia wysokiej wydajności i zdrowia zwierząt. Kondycja zwierząt wpływa z kolei na produkcję mleka oraz jego jakość. Jak zatem zadbać o odpowiednią dietę? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.