X

Zaloguj się

Zaloguj się przez Facebooka

Bydło

Doświadczenie

Odwiedzaj nasz portal, aby poznać doświadczenie w hodowli bydła z innych gospodarstw. W Projekt Agrar zobaczysz filmy poruszające kwestie żywienia bydła, profilaktyki powszechnych chorób bydła, odchowu cieląt i wiele innych praktycznych tematów.

Hodowla bydła – porady dla każdego gospodarstwa

Stworzyliśmy Projekt Agrar, aby być jeszcze bliżej polskich gospodarstw. 

Niezależnie, czy masz stado bydła mlecznego czy mięsnego, w Projekcie Agrar znajdziesz porady, wskazówki i reportaże z gospodarstw, dotyczące obu tych grup w produkcji zwierzęcej. Pragniemy, by nasze artykuły były podpowiedzią, jak optymalnie żywić bydło, jak dbać o należyty dobrostan i jak poprawiać rentowność gospodarstwa, m.in. również poprzez profilaktykę chorób zwierząt. Jesteśmy pewni, że masz ogromne doświadczenie w hodowli bydła i pragniesz je ciągle pogłębiać. Nasz portal jest do tego doskonałym narzędziem.

Hodowla bydła – sprawdzone porady i rozwiązania

W tej części Projektu Agrar znajdziesz odpowiedzi na pytania m.in. jak zadbać o zdrowie wysokowydajnych krów, jak przygotować krowy do okresu pastwiskowego, od czego zależy skuteczna inseminacja bydła i na wiele innych.

Pogłębiaj z nami wiedzę na temat rozmaitych ras w cyklu ABC ras bydła, który znajdziesz w tym zakładce “Doświadczenie w hodowli bydła”. Piszemy tu o takich różnych popularnych i rzadkich w Polsce rasach, np.  marchigiana, uckermärker czy lakenvelder. Oglądając filmy z gospodarstw, pokazujemy, jak hodowcy na co dzień rozwiązują różne problemy w stadach, jak polepszają wyniki w produkcji, jak radzą sobie z profilaktyką najczęstszych schorzeń zwierząt. Wierzymy, że przybliżenie Ci doświadczenia z innych ferm bydła będzie cenną wskazówką w obieraniu strategii prowadzenia własnego gospodarstwa i w osiąganiu najlepszych wyników.

modernizacja

Modernizacja starej obory

Liczba krów mlecznych w gospodarstwach z roku na rok się zwiększa. Świadczą o tym wyniki PFHBiPM z których wynika, że przeciętna wielkość stada, pod oceną w 2022 roku wynosiła 44,5 sztuki, a w roku 2021 – 42,8 sztuki, co daje…

cla w mleku

CLA – cenny składnik mleka

Przetwory z mleka krowiego i ich mięso to jedno z głównych źródeł niektórych istotnych składników w diecie człowieka. Należy do nich CLA, czyli sprzężony kwas linolowy, nazywany również kwasem żwaczowym.

rasa shorthorn

ABC ras bydła: Shorthorn

Bydło shorthorn jest rasą pochodzącą z Wielkiej Brytanii. Pomimo satysfakcjonującej wydajności rzeźnej i mlecznej nie przyjęła się w Polsce, lecz w skali całego świata cieszy się rosnącym zainteresowaniem. 

tłuszcz w mleku

Tłuszcz w mleku – zdrowy czy nie?

Debaty dotyczące walorów zdrowotnych poszczególnych produktów są nieodłącznym elementem branży spożywczej. Obecnie zwraca się również coraz większą uwagę na kaloryczność spożywanych posiłków.

rasa Brahman

ABC ras bydła: Brahman

Pochodzące z Indii bydło Brahman jest obecnie jedną z najpopularniejszych ras mięsnych hodowanych w USA. Bydło to ma dość oryginalny wygląd i charakteryzuje się wysoką jakością mięsa.

pastwiska

Jak dobrze przygotować stado do zejścia z pastwiska?

Nie tylko wyprowadzenie krów na pastwiska wiosną wiąże się z określonymi przygotowaniami. Również zakończenie sezonu pastwiskowego wymaga dopilnowania kilku kwestii tak, aby mieć pewność, że zarówno stado, jak i pastwisko będą bezpieczne do rozpoczęcia kolejnego sezonu.

rasa Brangus

ABC ras bydła: Brangus

Wraz ze zwiększającymi się potrzebami konsumentów na świecie powstaje coraz więcej hybrydowych ras bydła przejawiających najlepsze cechy ras rodzicielskich. Jedną z nich jest Brangus, czyli połączenie bydła Angus i Bahman.

Kiszonki z lucerny

Lucerna ma wysoką smakowitość, wysoki poziom białka, dobrą zimotrwałość i dobrą tolerancję na suszę. Dowiedz się więcej!

Krowy pod chmurką – montaż ogrodzeń elektrycznych

Początek maja to dla wielu hodowców czas, w którym zaczynają pozwalać krowom korzystać z pastwiska. Jednakże każdy odpowiedzialny właściciel powinien najpierw odpowiednio przygotować przeżuwacze na pastwisko, a także pastwisko pod przeżuwacze.

Zamknij

Newsletter


Chcesz być na bieżąco? Zostaw swój e-mail, a raz w tygodniu prześlemy Ci nasze najlepsze artykuły!

Twoje dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.