Nie da się ukryć, że muchy są dokuczliwe. Poza ich irytującym „sposobem bycia” są inne przyczyny, z powodu których dobrze zmniejszać ich liczbę. Jak znaleźć skuteczny sposób na muchy w oborze?

Naukowcy z jednej z japońskich uczelni sprawdzili, czy krowy pomalowane w czarno-białe pasy, podobne do tych u zebry, mogą unikać ataku gryzących much. Sprawdzano, czy owady mniej atakowały takie zwierzęta i czy krowy przebywające na pastwisku mniej odganiały się od „intruzów”. Wyniki badań wykazały, że bydło pomalowane w białe paski atakowało mniej much gryzących. Z pewnością jest to ekologiczna metoda rozwiązania problemu, a sam eksperyment wzbudza ciekawość. Niemniej, patrząc na praktykę, zastanówmy się, kto w warunkach produkcyjnych będzie malował krowy w zebrę, aby mieć skuteczny sposób na muchy w oborze?

sposób na muchy w oborze

Zmniejszanie liczby much z otoczenia krów jest ważne ze względu na wyniki produkcji i ich zdrowie. Fot. Josera

Muchy na krowie

Muchy wymieniane są jako pasożyty zewnętrzne bydła. Wiadomo, że nie da się ich całkowicie wyeliminować ze środowiska zwierząt, albowiem insekty przyciąga między innymi zapach krów i ich odchody. Jednak zmniejszanie liczby tych owadów z otoczenia naszego stada jest ważne ze względu na wyniki produkcji i zdrowie bydła. Szczególnie uciążliwe są muchy gryzące. Jednak zbyt duża liczba much (i innych latających pasożytów), które są niechcianymi kompanami, sprawiają, że krowy, czy to w oborze, czy to na pastwisku, bardziej się od nich odganiają. Może to powodować zmniejszenie produkcji mleka, ponieważ atakowane zwierzę mniej się skupia na pobieraniu paszy, leżeniu i przeżuwaniu, a bardziej na odpędzaniu latającego intruza.

Muchy a choroby bydła

Ponadto muchy, muchówki i inne latające ektopasożyty mogą przenosić patogeny, takie jak bakterie, wirusy i pierwotniaki. Skrzydlate pasożyty są więc wektorami patogenów, które powodują takie choroby jak chociażby zapalenie gruczołu mlekowego. Dodatkowo muchówki, a dokładniej kuczmany, przenoszą wirusa powodującego chorobę niebieskiego języka, która na terenie naszego kraju podlega obowiązkowi zwalczania (Przeczytaj artykuł eksperta: Jak chronić krowy przed pasożytami?). Objawy kliniczne u bydła mogą pojawić się nawet po 60–80 dniach od zarażenia, ponieważ choroba długo się wylęga. Jeżeli wystąpią objawy u bydła, przybierają postać: gorączki, ślinotoku, zaczerwienienia i obrzęku błony śluzowej jamy ustnej, owrzodzenia opuszki zębowej i niekiedy końca języka, zapalenia koronki i tworzywa racic, będących przyczyną kulawizny, a u krów mlecznych – łuszczenia się naskórka strzyków i tworzenia się strupów, ronienia, a także deformacji u narodzonych cieląt.

muchy w oborze

Muchy mogą przenosić patogeny. Fot. Pixabay

Sposoby na muchy w oborze i na pastwisku

Poza niekonwencjonalnymi metodami jak wspomniana, która była przedmiotem badań japońskich naukowców, są tradycyjne sposoby na latające pasożyty bydła. Po pierwsze, bez wątpienia muchy będą mniej lgnęły do zadbanych zwierząt i gdy z ich otoczenia będzie regularnie usuwany obornik. Nie tylko w tym aspekcie wysoka higiena budynków gospodarskich ma kluczowe znaczenie. Wiadomo, że otoczenie krów nie jest sterylnym środowiskiem, ale trzeba mieć na względzie, że dbanie o zoohigienę leży u podstaw profilaktyki większości chorób. Dobrze jest stosować też takie naturalne produkty jak Desan, który poprawia higienę powierzchni, gdzie przebywają zwierzęta, ograniczając rozwój bakterii np. w ściółce.
Aby zmniejszyć liczbę much w oborze, można wykorzystać lampy owadobójcze, lepy oraz środki biologiczne i chemiczne. Tę ostatnią metodę warto stosować tam, gdzie muchy mogą żerować i się mnożyć, to jest w miejscach składowania obornika i innych odpadów organicznych, aby przerwać cykl rozwoju w złożonych tam jajach.
Natomiast zwierzęta na pastwisku mogą zostać zabezpieczone odstręczającymi pasożyty zewnętrzne środkami, które rozprowadzamy na ich ciele. Oczywiście preparaty muszą być bezpieczne dla zdrowia krów.

Dobra rada!

Dbaj o odpowiednią higienę obory i krów. Regularnie usuwaj obornik i odpowiednio go składuj. Stosuj bezpieczne metody zmniejszające liczbę pasożytów zewnętrznych.

Źródła

  • KojimaI T., Oishi K., Matsubara Y., Uchiyama Y., Fukushima Y., Aoki N., Sato S., Masuda T., Ueda J., Hirooka H., Kino K. (2019). Cows painted with zebra-like striping can avoid biting fly attack. PLOS ONE 3 października, 1–10. Pobrane z: https://doi.org/10.1371/journal.pone.0223447.
  • Pérez de León A.A., Mitchell R.D., Watson D.W. (2020). Ectoparasites of Cattle. Veterinary Clinics of North America Food Animal Practice, 36 (1), 173–185.
  • Główny Inspektorat Weterynarii, https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/o-chorobie-niebieskiego-jezyka (dostęp: 19.06.2020).