Niedawno informowaliśmy, że nowoczesne rozwiązania do żywienia cieląt Josera można już kupować w wygodny sposób poprzez e-sklep FarmCHAMPS. Zobaczcie, co nowego można w nim teraz znaleźć.

Dbanie o prawidłowy status zdrowotny cielęcia jest podstawą odchowu. Wpływa to bowiem na cechy użytkowe i funkcjonalne dojrzałych zwierząt. Jednym z podstawowych czynników, które w tym pomagają jest prawidłowe żywienie cieląt.
Po porodzie cielę trafia do środowiska, w którym znajdują się liczne mikroorganizmy. Wiele z nich
po przedostaniu się do organizmu cielęcia może wywołać rozmaite choroby. Częstym objawem różnych jednostek chorobowych są biegunki u cieląt.
W zależności od przyczyn ich powstawania mogą przybierać formy od lekkich po ostre. Każdy przypadek biegunki u cieląt to ryzyko odwodnienia organizmu, pogorszenie dobrostanu zwierząt, koszty leczenia oraz czas poświęcony na eliminację tego problemu. Ponadto takie problemy zdrowotne mogą rzutować na wyniki odchowu, a co za tym idzie – na zdrowie i wydajność dojrzałych zwierząt. Niektóre przypadki biegunek
kończą się śmiercią cielęcia.

biegunki u cielaka domowe sposoby

Podstawą w zakresie ochrony zdrowia cieląt jest m.in. dbanie o higienę otoczenia cieląt. Fot. Josera

Jak chronić cielęta przed biegunkami?

Podstawą w zakresie ochrony zdrowia cieląt jest m.in.:

  • prawidłowe żywienie cieląt siarą dobrej jakości (dobrze zaopatrzony bank siary);
  • higiena żywienia paszami płynnymi i stałymi;
  • ograniczanie czynników stresogennych;
  • higiena cielętnika, zwierząt i obsługi.

Młode zwierzęta należy wesprzeć pod względem wzmocnienia rozwijającego się układu odpornościowego. Trzeba podjąć kroki w ochronie układu pokarmowego przed działaniem patogenów. Ważne jest przy tym, aby zadbać o rozwój prawidłowej flory jelit.