Dbanie o zdrowie świń to podstawa w hodowli trzody chlewnej. Profilaktyka chorób świń umożliwi utrzymanie prawidłowego dobrostanu zwierząt. Należy pamiętać, że jest to obowiązek każdego hodowcy. W ten sposób jesteśmy w stanie wykorzystać pełen potencjał stada.
Choroby trzody chlewnej
Trzoda chlewna może być narażone na różnego rodzaju schorzenia. Należą do nich m.in. salmonelloza, biegunki u prosiąt, czy ostatnio bardzo groźna choroba ASF, czyli afrykański pomór świń. To tylko część zagrożeń jakie czyhają na nasze zwierzęta. Dlatego tak ważna jest stała obserwacja i profilaktyka stada, aby jak najszybciej wykryć chorobę i zdążyć zapobiec skutkom, jakie niosą te choroby, zwłaszcza choroby zakaźne świń (salmonella), które mogą zagrażać również nam.
Przyczyny i skutki choroby świń
Patogeny wywołujące choroby trzody chlewnej mogą znajdować się na legowiskach, w ściółce, w kale lub innych zanieczyszczeniach. Aby im zapobiec należy dbać o czystość chlewni i regularnie monitorować stado. Bardzo dużą opieką należy objąć tuczniki, ponieważ to one najbardziej narażone są na infekcje. Brak zastosowania się do zaleceń może przyczynić się do brakowań w stadzie, a co za tym idzie i strat finansowych. W tej części Projektu Agrar dowiesz się o chorobach trzody chlewnej, jak im zaradzić oraz jak prawidłowo dbać o chlewnię, aby zapobiegać infekcjom zarówno tuczników, jak i dorosłych osobników. Odwiedzaj nas regularnie, a będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami ze świata hodowli świń.