W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wystartowała już ósma tura naboru wniosków o przyznanie premii dla młodych rolników. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 31 marca 2022 r. rozpoczęła przyjmowanie dokumentów od potencjalnych beneficjentów. Wsparcie ma charakter bezzwrotny, warto więc po nie sięgnąć.

Jaką kwotę może pozyskać młody rolnik?

Premia dla młodego rolnika wynosi 150 tysięcy złotych. Wypłacana jest w dwóch transzach. Po spełnieniu wymagań do przyznania wsparcia przelewana jest kwota 120 tysięcy złotych, a pozostała część trafia na konto beneficjenta po realizacji zaplanowanej inwestycji.

Na co można przeznaczyć premie dla młodych rolników?

Całość kwoty pozyskanej w ramach premii musi zostać wykorzystana na prowadzoną w gospodarstwie działalność rolniczą lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie. Przyznane wsparcie można wykorzystać np. na zakup gruntów, maszyn, stada podstawowego zwierząt bądź prace budowlane. Co najmniej 70% premii powinno być przeznaczone na sfinansowanie środków trwałych.

ARiMR przygotowała też listę wyłączeń. Środków z premii dla młodego rolnika nie możemy przeznaczyć na działalność w zakresie:

  • chowu kur, kaczek, gęsi lub indyków, z wyłączeniem produkcji ekologicznej;
  • prowadzenia plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne;
  • prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej: hodowla zwierząt laboratoryjnych, hodowla ryb akwariowych, hodowla psów rasowych oraz hodowla kotów rasowych.

Młody rolnik, czyli kto?

Przyszły beneficjent w chwili złożenia wniosku nie może mieć więcej niż 40 lat. Wymagane jest również posiadanie kwalifikacji zawodowych potwierdzonych przez posiadane wykształcenie lub wykształcenie i staż pracy w rolnictwie. Jednak jeśli wnioskodawca nie spełnia tego kryterium, nie wyklucza go to z postępowania. Może uzupełnić braki w ciągu 36 miesięcy od przyznania premii.

O premię mogą się ubiegać osoby, które rozpoczęły już działalność rolniczą, ale nie wcześniej niż 24 miesiące przed złożeniem wniosku.

Gdzie złożyć wniosek?

Wnioski przyjmują regionalne oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ale nie trzeba pojawić się z dokumentami osobiście. Wersję papierową można przesłać listem poleconym, a elektroniczną złożyć za pośrednictwem serwisu ePUAP. Czas na dopełnienie formalności młodzi rolnicy mają do 29 maja 2022 r.

Pełne informacje na temat warunków przyznania premii znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/arimr