Co czeka rynek mleka w roku 2023? Cena skupu obniżyła się od początku roku o ponad 17%. Nie przekłada się to jednak na ceny dla konsumenta ostatecznego.  UOKIK wykrywa nieprawidłowości. Co czeka branżę mleczną?

W szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się producenci mleka. Cena tego surowca systematycznie spada, i w niektórych spółdzielniach mleczarskich, jest już poniżej 1,50 zł/l, co jest dużo poniżej kosztów produkcji (dla porównania w lipcu 2022r. średnia cena mleka kształtowała się na poziomie 2,10 zł/l).

Dlaczego mleko jest takie tanie w Polsce?

Ceny mleka spadają od stycznia bieżącego roku. Od grudnia 2022 do maja 2023 spadek ten wyniósł 25%. Średnia cena w maju wynosiła 45,9 EUR. Natomiast średnia cena za pięć miesięcy wynosiła 49,83 EUR. Skup mleka rośnie. W maju był o 6,6% wyższy niż w kwietniu 2023 r. oraz o 3,7% wyższy niż w maju ubiegłego roku. Za okres pięciu miesięcy skup był o 1,5% wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Co więcej, ceny produktów mlecznych spadają, jednak nie przekłada się to na ceny, które muszą płacić konsumenci. Konsumpcja mleka i produktów mlecznych spada, bo konsumenci wybierają tańsze produkty. Inflacja utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Koszty produkcji są bardzo wysokie, ich wzrost to około 60-70%

Na tę sytuację składają się czynniki niezależne od nas, takie jak spadek cen mleka w proszku i masła na giełdach światowych, ale również bardzo wysokie ceny energii i gazu, stosowane w Polsce przez państwowe monopole. Panująca susza powoduje brak pasz objętościowych dla bydła, w szczególności dotyczy to drugiego pokosu traw oraz niepewnej sytuacji kukurydzy. Brak tych pasz zmusi hodowców do poszukiwania droższych alternatyw.

Rolnicy odczuwają także skutki wojny w Ukrainie, głównie dotyczy to producentów zbóż, drobiu i owoców miękkich. Polski rząd wprowadził zakaz importu produktów mlecznych z Ukrainy, na co Ukraina odpowiedziała wzmożonymi kontrolami i pewnymi ograniczeniami.Polska jest największym unijnym eksporterem produktów mlecznych do Ukrainy. Udział w unijnym eksporcie wynosi ponad 60%.

Jak wygląda sytuacja rynkowa w UE?

W kwietniu bieżącego roku średnia cena skupu mleka spadła o 5,4% w porównaniu z poprzednim miesiącem, do poziomu 47,55 EUR/100 kg. Szacunki państw członkowskich wskazują na dalszy spadek cen mleka w maju 2023 r. do 46,64 EUR/100 kg, czyli o 1,9%. Skup mleka krowiego w Unii Europejskiej wzrósł w kwietniu 2023 r. o 0,8%, tj. 100 000 ton w porównaniu z tym samym miesiącem w 2022 r. W okresie od stycznia do kwietnia bieżącego roku skup był o 0,8% większy niż w analizowanych miesiącach ubiegłego roku.

Koszty produkcji są nadal bardzo wysokie, pomimo spadku cen pasz. W wieku krajach członkowskich spada konsumpcja mleka i produktów mlecznych, do czego przyczynia się wysoka inflacja. W perspektywie średnioterminowej inflacja utrzyma się na wysokim poziomie. Spadek cen produktów mlecznych nie odnalazł odzwierciedlenia w spadku cen płaconych przez konsumentów, co powoduje obniżenie popytu. Ogólna sytuacja, w perspektywie średnioterminowej powinna być stabilna.

Zdaniem ekspertów, ceny produktów mleczarskich, a co za tym idzie cena skupu mleka powinny wzrosnąć na jesień tego roku.

Źródła: agronews.com, cenyrolnicze.pl