zielonki dla krów mlecznych

Sezon letni dla krów to czas, gdy zwierzęta mają dostęp do smakowitej paszy. Jednak krowy wypasane i skarmiane zielonkami, mogą być narażone na deficyt ważnych składników odżywczych – minerałów i witamin. 

Pozytywny wpływ promieni słonecznych na funkcjonowanie różnych gatunków zwierząt gospodarskich nie jest żadną tajemnicą. Promienie słoneczne wpływają na syntezę ważnej witaminy – D3 (cholekalcyferol ) w skórze krów. Witamina D pełni szereg istotnych funkcji w organizmie m.in. jest niezbędna do prawidłowego rozwoju cieląt. Przebywanie zwierząt na wolnym powietrzu wpływa na ich komfort, czyli jednym słowem dobrostan. W sezonie letnim zwierzęta mają dostęp do smakowitej paszy objętościowej, ale nie można przy tym zapominać o ważnym aspekcie – zadbaniu o profil mineralno-witaminowy w żywieniu krów.

Co kryje się w zielonce

Zielona masa jest źródłem ważnych składników odżywczych, które przy odpowiedniej podaży włókna wpływają na poprawę wydajności mleka i jego jakości. Krowy przebywające na pastwisku produkujące powyżej 20 kg mleka dziennie muszą mieć dodatkowo wprowadzoną paszę treściwą. Trawy i rośliny motylkowe są też doskonałym materiałem wyjściowym do produkcji kiszonek, które zwierzęta chętnie pobierają. Z drugiej strony krowy przebywające na pastwisku narażone są na deficyt ważnych związków mineralnych, których rośliny z użytków zielonych mało zawierają. Rośliny motylkowe, które obok traw są głównym komponentem zielonki, są bogate w białko. Jednak nie samym białkiem krowa żyje. Co prawda sezon pastwiskowy rozpoczął się już wczesną wiosną, ale zawsze trzeba mieć na względzie, że młode zielonki zawierają niski poziom wapnia. Dlatego należy to zapotrzebowanie pokrywać. To konieczność, by unikać takich schorzeń, jak m.in. tężyczka pastwiskowa.

W sezonie letnim zwierzęta mają dostęp do smakowitej paszy objętościowej, ale nie można przy tym zapominać o ważnym aspekcie – zadbaniu o profil mineralno-witaminowy w żywieniu krów.

Żywienie krów mlecznych w okresie letnim – o czym nie zapomnieć

żywienie krów mlecznych w okresie letnim

Mieszanka mineralno-witaminowa Somi Mg, przeznaczona dla krów w okresie laktacji. Fot. Josera

Zapotrzebowanie na makro- i mikroelementów w żywieniu letnim musi być zapewniane poprzez stosowanie odpowiednich mieszanek paszowych. Takim produktem jest m.in. Somi Mg, mieszanka która dostarcza krowom przybywającym na pastwisku niezbędnych składników mineralnych i witamin. Uzupełnia niedobory magnezu wynikające z żywienia pastwiskowego lub skarmiania zielonkami. Dzięki zawartości melasy mieszanka jest chętnie pobierana przez zwierzęta.

Związki mineralne usuwane w gorące dni

Upalne dni dają się we znaki nawet już wiosną i nie tylko dla nas są męczące i bywają szkodliwe dla zdrowia. Krowy również odczuwają niekorzystne działanie wysokich temperatur, a nadmiernie pocąc się usuwane są wraz z wodą sód i potas, których deficyt koniecznie musi być uzupełniony (Dowiedz się, jak ograniczać skutki stresu cieplnego). Krowom przebywającym na pastwisku trzeba zapewnić dostęp do lizawek, które stanowią źródło potasu, magnezu, innych makro- i mikroelementów oraz witamin. Pamiętajmy, by przebywanie naszego stada pod chmurką działało tylko na naszą korzyść i na zdrowie krów.

Dowiedz się więcej: