żywienie cieląt w zimie

Sezon zimowy tuż-tuż! Choć przez cały rok dokładamy wszelkich starań, aby żywienie cieląt było optymalne, to szczególnie w zimne dni powinniśmy pamiętać o paru ważnych kwestiach.

W czasie trzech pierwszych tygodni życia cielęcia pójło stanowi główne źródło składników pokarmowych dla rozwijającego się organizmu. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że okres zimowy i niskie temperatury mogą nie sprzyjać efektywnemu rozwojowi zwierząt. Ze względu na małe zasoby tkanki tłuszczowej cielęta łatwo tracą ciepło. W konsekwencji prowadzi to do strat energii, którą młode muszą mieć zapewnioną wraz z paszą, a co za tym idzie – utraty masy. Dlatego tak ważne jest dostosowanie dawek zadawanych w zimne dni nowo narodzonym cielętom.

1. Przygotuj cielę na zmiany w żywieniu

Aby sprostać potrzebom organizmu nowo narodzonego cielęcia w zimne dni, można zwiększyć ilość lub częstotliwość zadawanego pójła albo jedno i drugie. Można też zwiększyć ilość preparatu mlekozastępczego. Wprowadzając te zmiany pamiętajmy jednak, że cielęta nie lubią braku powtarzalności – póki to możliwe, trzymajmy się tej samej pory pojenia i przygotowujmy pójło w tych samych proporcjach. Do wprowadzanych zmian młode zwierzęta trzeba bowiem przyzwyczajać stopniowo; najlepiej już od sezonu jesiennego, utrzymując wprowadzone proporcje aż do wiosny.

W czasie trzech pierwszych tygodni życia cielęcia pójło stanowi główne źródło składników pokarmowych dla rozwijającego się organizmu.

żywienie cieląt w okresie zimowym

Pamiętajmy o odpowiedniej temperaturze pójła w zimne dni. Fot. Pixabay

2. Odpowiednie przygotowanie pójła dla cieląt

W bardzo zimne dni pójło może szybko tracić optymalną temperaturę. Dlatego temperatura początkowa przygotowanej paszy płynnej o tej porze roku ma jeszcze większe znaczenie. Nie może być ona niższa niż zalecane 40–42°C. Najlepszym i do tego wygodnym rozwiązaniem jest taksówka mleczna, która utrzymuje temperaturę pójła. To inwestycja, która oszczędzi nasz czas. (Zobacz, jak sprawdza się taksówka mleczna!)

3. Ciepła woda dla młodych osobników

Zwracaj uwagę na temperaturę wody dla nowo narodzonych cieląt, gdyż oseski są przyzwyczajone do pobierania płynu o temperaturze fizjologicznej. Z tego też względu w ogóle podgrzewamy pójło. Dobrze by zatem było, aby woda podawana młodszym zwierzętom nie była zimna. Zachęci je to do picia, a jak wiadomo, woda jest niezbędna m.in. do rozwoju przedżołądków, jako że fermentacja w żwaczu zachodzi w środowisku wodnym.

4. Starter dla cieląt

Nie tylko pójło musi zostać starannie przyrządzone. Zwracajmy także uwagę na jakość paszy stałej – musi ona być smakowita dla cieląt, aby chętnie ją pobierały. W końcu to jej trawienie w żwaczu pobudza organizm do rozwoju wspomnianych już przedżołądków.

preparat mlekozastępczy dla cieląt

Josera Express to preparat, który doskonale nadaje się do intensywnego odchowu cieląt. Fot. Josera

5. Właściwe pomieszczenia dla zwierząt

Wiadomo, że w okresie jesienno-zimowym łatwiej o wnoszenie błota i o więcej wilgoci w budynkach dla zwierząt. Mimo to kojce dla cieląt muszą być czyste, suche, a w cielętnikach nie może być przeciągów. Choroby układu oddechowego i biegunki to bowiem częsta przyczyna upadków nowo narodzonych osobników. Dobrym rozwiązaniem są derki dla cieląt, które chronią młody organizm przed utratą ciepła.

Jaki preparat mlekozastępczy dla cieląt wybrać?

Niezależenie od prognozy pogody i panującej aury wybór preparatu mlekozastępczego o bogatym składzie musi być dla nas priorytetowy. Chcemy bowiem zastąpić mleko krowy matki godnym substytutem. Przy wyborze produktu musimy się też kierować praktykowanym systemem odchowu.
Przy obecnym wachlarzu preparatów dostępnych na rynku bez problemu znajdziemy odpowiedni dla naszego stada. Na przykład nowy preparat mlekozastępczy Express wpisuje się w potrzeby ferm, na których stosuje się intensywny system odchowu. Inna nowość – Brillant – sprawdzi się natomiast w jednofazowym lub wielofazowym chowie. Oba produkty mają duży udział surowców mlecznych, pre- i probiotyki oraz źródło szybko dostępnej energii (SmartEnergy). Można je w dodatku stosować przy skróconym odchowie i w automatach do odpajania.

Kliknij i zobacz kartę edukacyjną!

Źródło:
Tips for feeding new-born calves in winter. Data dostępu: 5.11.2019. https://www.dairyglobal.net/Calves/Articles/2019/1/Tips-for-feeding-new-born-calves-in-winter-377436E.