Pan Antoni Nocon, wspólnie z żoną i córkami, prowadzi gospodarstwo rolne w miejscowości Rozmierz (woj. opolskie). Główny kierunek ich działalności stanowi produkcja mleczna.

Obecnie w gospodarstwie znajduje się 230 sztuk bydła, w tym 120 krów mlecznych. Rodzina Nocon kupiła to obejście w 1770 roku. – Ja gospodaruję jako szóste pokolenie – mówi z dumą obecny gospodarz.

Mądre oszczędzanie

Całe gospodarstwo składa się z czterech budynków hodowlanych: głównej obory, cielętnika i dwóch jałowników. Niedawno, w głównej oborze zainstalowano rozgarniacz obornika. Dzięki tym usprawnieniom oszczędza się czas, poprawia zdrowotność racic krów i ogólnie optymalizuje dobrostan bydła.W tym roku zakupiliśmy także ścielarkę do słomy, która pozwoliła nam zaoszczędzić ilość zużywanej słomy, a także czas obsługi zwierząt – stwierdza pan Antoni.

Kompleksowa ochrona bydła

Żywienie zwierząt odbywa się w systemie TMR opartym na paszach własnych, w tym kiszonka z kukurydzy i sianokiszonki. Rodzina Nocon stara się stosować najlepsze i innowacyjne rozwiązania żywieniowe. – W celu poprawy jakości zbieranego materiału, a także zaoszczędzenia czasu zakupiliśmy w tym roku przyczepę samozbierającą – informuje gospodarz.
Wprowadzenie specjalistycznej mieszanki uzupełniającej DairySafe firmy Josera wpłynęło na kompleksową ochronę wątroby i zapewniło ogólną poprawę zdrowotności krów w gospodarstwie w Rozmierzu. – W żywieniu krów warto stosować innowacyjne dodatki, dzięki którym możemy wydłużyć okres użytkowania zwierząt, a to oczywiście przekłada się na wyniki ekonomiczne gospodarstwa – wyjaśnia gospodarz.

Wzrost dziennej produkcji

Aby poprawić zdrowotność oraz kondycję krów znajdujących się w grupie fresh, rodzina Nocon zdecydowała się na wprowadzenie dodatku DairySafe. To pakiet substancji wspierających pracę wątroby, istotnych szczególnie w okresie okołoporodowym.

mieszanki mineralne dla bydła

DairySafe to specjalistyczna mieszanka uzupełniająca dla krów mlecznych. Fot. Josera

Jak wyjaśnia specjalista ds. żywienia Josera Michał Pietraszewski – Produkt ten łączy w sobie kilka dróg działania, między innymi zmniejsza mobilizację tkanki tłuszczowej z organizmu, zapewnia optymalny poziom cukru we krwi oraz aktywnie wspiera usuwanie tłuszczu z wątroby.
Na podstawie wyników z tabulogramów, po wprowadzeniu mieszanki DairySafe do żywienia krów znajdujących się w grupie fresh, odnotowano wzrost dziennej produkcji średnio o ponad 4 kilogramy. U krów znajdujących się w okresie okołoporodowym, po wprowadzeniu DairySafe, można było zaobserwować znacznie mniejszą liczbę występowania przypadku ketoz w odniesieniu do okresu przed wprowadzeniem produktu.

Dbałość o dobrostan bydła to strategia dla kolejnych pokoleń

Państwo Nocon nastawieni są na ciągły rozwój gospodarstwa, a z tym musi iść w parze korzystanie z innowacyjnych rozwiązań i wielokierunkowe doskonalenie. – Mam nadzieję, że w przyszłości tradycje gospodarowania zostaną zachowane przez córki, które przejmą gospodarstwo w przyszłości i dalej będą je rozwijać – przyznaje pan Antoni Nocon.

Kliknij i zobacz kartę z doświadczeniem gospodarstwa!