wentylacja w chlewni

Właściwy mikroklimat panujący w chlewni będzie wpływał na dobrostan i zdrowie świń. Zatem odpowiednio zaprojektowana wentylacja w chlewni przełoży się na wyniki produkcyjne zwierząt.

Głównym zadaniem wentylacji jest wymiana zużytego powietrza, ale również wspomaganie utrzymania optymalnej temperatury w chlewni. Sprawnie działający system wentylacji w chlewni będzie niezwykle istotny szczególnie w okresie letnim.
Najbardziej rozpowszechnionym i najskuteczniejszym systemem wentylacji mechanicznej jest wentylacja podciśnieniowa, ponieważ daje ona największe możliwości regulacji przepływu powietrza, pozwalając na równomierne rozchodzenie się powietrza w budynku bez tworzenia przeciągów w strefach legowiskowych.

wentylacja w chlewni

Wentylacja podciśnieniowa w chlewni

W tym systemie wentylatory wyciągowe zwykle znajdują się w kominach osadzonych w dachu budynku. Najczęstszym miejscem otworów wlotowych powietrza są ściany boczne. Natomiast, jeśli chlewnia posiada poddasze, z którego można pobrać powietrze, wtedy otwory również mogą być osadzone w stropie. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie powietrza np. w okresie zimowym (wstępne ogrzanie powietrza).

wentylacja w chlewni

System wentylacji w porodówce. Fot. Josera

O czym trzeba pamiętać

Aby uzyskać właściwy ruch powietrza i tym samym sprawną wentylację w chlewni, otwory wlotowe i wentylatory wyciągowe muszą być rozmieszczone poprawnie, równomiernie i muszą być dostosowane do liczby świń w budynku.

Jaki system wentylacji w chlewni wybrać?

Podstawą w wyborze rodzaju wentylacji zawsze musi być efektywność mechanizmu – zapewnienie właściwego mikroklimatu dla zwierząt. Wymianę powietrza trzeba regulować w zależności od temperatury i wilgotności w budynku oraz od warunków termicznych panujących na zewnątrz obiektu.
Warunki zewnętrzne i aktywność świń wpływają na zmiany warunków klimatycznych w czasie doby, dlatego ręczne sterowanie wentylacją nie jest zalecane. Praktycznym rozwiązaniem jest zastosowanie systemów automatycznych, jak sterowniki mikroklimatu, które w sposób płynny regulują wymianę powietrza.
Najczęstsza forma regulowania wentylacji w chlewni oraz często ogrzewania działa według systemu: wentylatory są włączane powyżej ustalonej temperatury i wyłączone poniżej ustalonej temperatury. Trzeba mieć jednak na uwadze, że zimą zwierzęta wytwarzają mało ciepła, więc należy uwzględnić dodatkową wentylację opartą na wilgotności.

wentylacja w chlewni

O efektywnej wentylacji decyduje m.in. poprawne, równomierne rozmieszczenie otworów wlotowych i wentylatorów wyciągowych. Fot. Josera

Wentylacja w lecie

W przypadku zastosowania w chlewni systemu wentylacji podciśnieniowej w okresie letnim, aby ograniczyć występowanie stresu cieplnego u świń, można jeszcze skorzystać z kilku rozwiązań:

  • Wprowadzanie powietrza kanałem w ziemi – powietrze przechodzi przez ruszt na korytarzu i dopiero dostaje się do chlewni. Latem powietrze jest chłodniejsze, a zimą cieplejsze.
  • Wprowadzanie powietrza przez sufit perforowany – powietrze zasysane z dobrze izolowanego poddasza jest chłodniejsze.
  • Wprowadzanie powietrza kanałami powietrznymi bezpośrednio nad zwierzęta.
  • System schładzania wysokociśnieniowego.

Głównym zadaniem wentylacji jest wymiana zużytego powietrza, ale również wspomaganie utrzymania optymalnej temperatury w chlewni. Sprawnie działający system wentylacji w chlewni będzie niezwykle istotny szczególnie w okresie letnim.

wentylacja w chlewni

Wprowadzenie powietrza kanałami powietrznymi bezpośrednio nad zwierzęta. Fot. Josera

Jak działa system schładzania wysokociśnieniowego?

System składa się z pompy wysokociśnieniowej oraz wysokociśnieniowych rurek wykonanych ze stali nierdzewnej, na których umieszczone są stalowe lub mosiężne dysze. Ciśnienie w rurkach musi wynosić 70 barów. Tak wysokie ciśnienie powoduje rozbicie wody na 10-mikronową mgiełkę, która natychmiast odparowuje w gorącym powietrzu. Zapewnia to efektywne chłodzenie latem i jednocześnie zmniejszenie zapylenia w pomieszczeniach. Spadek temperatury o 5  ̶  8 stopni (w zależności od aktualnej temperatury i wilgotności) jest niemal natychmiastowy. System może być wykorzystywany do zamaczania i dezynfekcji pomieszczeń. Niezbędne jest stosowanie sterowników z czujnikami wilgotności, ponieważ system natychmiastowo podnosi ten parametr. Jego zaletą jest pobieranie niewielkich ilości wody oraz niska kondensacja pary wodnej na ściółce lub powierzchniach pomieszczenia.

System wentylacji w chlewni a chłodzenie wysokociśnieniowe

Rozmieszczenie elementów chłodzenia wysokociśnieniowego zależy od systemu wentylacji, a także od szerokości pomieszczenia. Optymalne rozmieszczenie dysz powinno kierować strumień mgiełki w strumień powietrza wlotowego. W przypadku szerokich budynków istnieje potrzeba stosowania dodatkowych dysz również na środku pomieszczeń. System może być stosowany w chlewniach komorowych przy użyciu jednej pompy, z wykorzystaniem zaworów obsługujących wiele pomieszczeń.

Chcesz dowiedzieć się na temat żywienia trzody chlewnej? Skontaktuj się z naszym zespołem doświadczonych żywieniowców Josera poprzez serwis żywieniowy. Czekamy na Twoje pytania!