Udostępnij
Programowanie określonych ilości pójła i automatyczne dozowanie go do wiaderek to tylko niektóre z funkcji, które pozwalają oszczędzić czas i zwiększyć opłacalność produkcji. Przekonało się o tym m.in. śląskie Gospodarstwo Rolno-Przemysłowe AGROMAX Sp. z o.o. Zobacz, jak taksówka mleczna usprawniła odpajanie cieląt w tym przedsiębiorstwie!
Gospodarstwo Rolno-Przemysłowym AGROMAX Sp. z o.o. w miejscowości Wojnowice (woj. śląskie). utrzymuje ok. 130 cieląt rocznie. Po urodzeniu, cielęta trafiają do indywidualnych kojców w cielętniku, a po upływie 10. tygodnia życia są przenoszone do kojców grupowych.
Obecnie przedsiębiorstwo do odpajania cieląt wykorzystuje taksówkę mleczną. Jak opowiada Ismena Knoll-Łuczak, specjalista ds. rozwoju produktów dla cieląt Josera:
– Wcześniej, aby odpoić grupę 20 cieląt, pracownik musiał przygotować 50 l pójła i przetransportować je w 20 wiaderkach. Wykonanie tej czynności 3 razy dziennie, ponieważ tyle mamy odpojów w ciągu dnia, było nie lada wyczynem. Szczególnie, jeśli pracownikiem jest kobieta.
Co istotne, taksówka mleczna doskonale poradziła sobie ze stromym zboczem, które jest elementem konstrukcyjnym tutejszego cielętnika.
Taksówka mleczna to oszczędność czasu i energii
Wprowadzenie dystrybutora mleka dla cieląt pozwoliło ułatwić codzienną pracę i zaoszczędzić czas. Schemat użytkowania taksówki mlecznej jest prosty. Jak wyjaśnia Ismena Knoll-Łuczak, taksówka podgrzewa wodę do pożądanej temperatury; kolejnym etapem jest wsypanie przez pracownika odmierzonej ilości preparatu mlekozastępczego; następnie odbywa się automatyczne mieszanie, uzupełnienie pozostałą ilością wody i ponowne, bardzo dokładne, wymieszanie.
Kluczowym wyróżnikiem taksówki mlecznej jest kontrola temperatury wody i pójła, a także eliminacja zjawiska jej gwałtownego spadku, co jest istotne szczególnie zimą. Dodatkowo taksówka mleczna umożliwia programowanie określonych ilości zadawanego pójła oraz łatwe i mierzalne jego dozowanie do wiaderek.
– Cały proces w zasadzie możemy porównać do tankowania paliwa na stacji benzynowej. Ustawiamy określoną ilość pójła, np. 3 l, i za pomocą specjalnego pistoletu wskazana objętość jest dozowana do każdego z wiaderek. Cały proces sterowania odbywa się za pośrednictwem łatwego w obsłudze i intuicyjnego panelu starowania – wyjaśnia specjalista ds. rozwoju produktów dla cieląt.
Korzyści ekonomiczne dla hodowcy
Co ważne, taksówka mleczna ma funkcję samooczyszczenia. Wystarczy wcisnąć przycisk, by rozpocząć proces automatycznego płukania. Jak podkreśla Ismena Knoll-Łuczak, taksówka mleczna to wiele korzyści.
– To przede wszystkim stabilność odchowu i planu żywienia, a także łatwość monitorowania punktów krytycznych w całym procesie odpajania – tłumaczy.
Wszystko to w końcowym rozrachunku przekłada się na korzyści ekonomiczne dla hodowcy i co w dzisiejszych realiach rynkowych jest niezwykle istotne.
Pobierz kartę z zakresu innowacji i w prosty sposób dowiedz się jak taksówka mleczna może poprawić jakość pracy w gospodarstwie!