Udostępnij
Środkiem do osiągnięcia sukcesu i najlepszych wyników w hodowli bydła mlecznego jest bardzo dobry materiał genetyczny, optymalne żywienie oraz zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych.
Pojechaliśmy do Kamieńca Ząbkowickiego, w województwie Dolnośląskim, by przekonać się jak w Ośrodku Hodowli Zarodowej łączy się te 3 ważne czynniki. Gospodarstwo podlega pod spółki hodowlane o znaczeniu strategicznym dla Skarbu Państwa, a to wraz z wieloletnimi tradycjami hodowli bydła, zobowiązuje! Ta wysoka poprzeczka powoduje, że kamieniecki OHZ może poszczycić się produktem najwyższej jakości o dobrych parametrach.
Dobry wynik to nie tylko liczby
Ośrodek Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim Sp. z o.o. specjalizuje się głównie w hodowli rasy PHF w odmianach czarno-białej oraz czerwono-białej. Pierwszorzędnym zdaniem gospodarstwa jest utrzymanie bardzo wysokiego poziomu wydajności jednostkowej mleka od krowy w granicach 11000 kg, poprawa typu i kalibru zwierząt, a także poprawa cech funkcjonalnych, jak wydłużenie okresu żywotności krów i skrócenie okresu międzywycieleniowego. – Naszą misją jest rozwój nowoczesnego przedsiębiorstwa, oferującego wysokiej jakości materiał genetyczny. Poprzez naszą działalność rolniczą i hodowlaną wpływamy na postęp w dziedzinie produkcji rolniczej w Polsce. – ideę ośrodka opisuje Łukasz Kotas, pełniący funkcję głównego hodowcy w gospodarstwie.
Nowoczesna obora XXI wieku
Najnowocześniejsza obora w ośrodku jest obiektem przystosowanym dla 350 sztuk. Ten w pełni zautomatyzowany budynek jest zaopatrzony m.in. w mieszacze powietrza oraz automatycznie podnoszone i opuszczane kurtyny. ̶ (…) Mieszacze powietrza oraz kurtyny są ze sobą zintegrowane i sterowane za pomocą stacji pogodowej znajdującej się na dachu obory. – główny hodowca wymienia rozwiązania technologiczne, usprawniające funkcjonowanie budynku i tym samym zarządzenie stadem. Oświetlenie w oborze jest regulowane automatycznie w zależności od natężenia światła dziennego.
Paszę na bieżąco podgarnia robot, natomiast obornik jest usuwany za pomocą delt. Obiekt, w którym wykorzystuje się takie rozwiązania, umożliwia utrzymanie najwyższych standardów, m.in. w obszarze dobrostanu zwierząt. Bezsprzecznie również ułatwia pracę oraz pozwala zaoszczędzić czas.
Żywienie dopięte na ostatni guzik
Postawą żywienia stada jest system TMR, a dawka zadawana jest dwa razy dziennie. W skład TMR-u wchodzą pasze objętościowe, pasz treściowe, a także dodatki mineralno-witaminowe. Stado produkcyjne podzielone jest na cztery grupy: 42 litry, 32 litry, 30 litrów i 15 litrów mleka dziennie. – Przemieszczanie między grupami jest uzależnione od wydajności, dnia laktacji oraz kondycji krowy. – mówi Łukasz Kotas. Ta ostatnia cecha, oceniana w 10-stopniowej skali BCS (Body Condition Scoring), jest szczególnie ważna przy monitoringu stanu zdrowia krów. Określenie kondycji jest istotnym elementem ze względu na minimalizowanie ryzyka powstawania chorób na tle metabolicznym.
Kondycja pod kontrolą
Kondycja oceniana jest poprzez wykorzystanie kamery 3D, która jest zainstalowana na bramce selekcyjnej. Kondycja każdej krowy z osobna jest precyzyjnie oceniana w zależności o stadium laktacji. Pomiar jest rejestrowany 3 razy dziennie w czasie wyjścia krów z hali udojowej. Gdy odnotowane są nieprawidłowości w wynikach możliwe jest zdiagnozowanie problemów metabolicznych, jak ketoza, czy stłuszczenie wątroby i szybka interwencja. – Analizując te dane jesteśmy w stanie podejmować prewencję poprzez odpowiednie zbilansowanie receptur oraz zastosowanie specjalistycznych dodatków chroniących wątrobę. Jednym z takich dodatków jest Dairy Safe. – stwierdza Kamil Kowalczyk, konsultant ds. dużych ferm Josera.
Jak wygląda nowoczesna obora w Ośrodku Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowicki – Zobacz nasz film!
Oglądaj więcej filmów z OHZ:
- OHZ Kamieniec #1 Misja najlepsza kiszonka [VIDEO]
- OHZ Kamieniec #2 Misja zdrowe racice [VIDEO]
- OHZ Kamieniec #3 Misja żywienie w grupie fresh [VIDEO]