Gościliśmy w Rolniczo-Wytwórczym Kombinacie Spółdzielczym w Dębnie k. Leżajska. Kombinat gospodaruje na 750 ha gruntów ornych oraz specjalizuje się w produkcji mlecznej. Praca na fermie odbywa się w sposób zorganizowany, a wszystkie dane są skrupulatnie analizowane. Dzięki temu żywienie krów mlecznych dopięte jest na ostatni guzik.

Produkcja mleka w kombinacie prowadzona jest w oparciu o 220 sztuk krów mlecznych. Zwierzęta podzielone są na pięć grup żywieniowych, z których trzy to grupy laktacyjne, natomiast dwie zasuszeniowe. Jak informuje kierownik ds. przygotowania produkcji Edward Słabiak – W ubiegłym roku osiągnęliśmy wydajność – za 305 dni laktacji – w wysokości 9 700 l.

Doskonałość wymaga precyzji

Kombinat Spółdzielczy w Dębnie współpracuje z firmą Josera Polska od ponad 16 lat. – Raz w miesiącu razem z panem Edwardem analizujemy raporty z próbnych udojów. Główną uwagę zwracamy na wydajność krów w poszczególnych fazach laktacji – mówi Kamil Kowalczyk, konsultant Josera ds. dużych ferm. Analizowana jest także zawartość białka, tłuszczu, beta-kazeiny oraz mocznika w mleku.
Panowie weryfikują również ilość sztuk z liczbą komórek somatycznych powyżej 400 tys. – Jeżeli zauważymy jakieś odchylenia od normy, dokonujemy korekty receptur – wyjaśnia konsultant Josera. Po każdym badaniu na cielność analizowane są jednostki, które nie zostały cielne. Kolejno podejmuje się odpowiednie kroki, mające na celu poprawę tego parametru.

Zbilansowane żywienie krów mlecznych

Żywienie krów w gospodarstwie w Dębnie oparte jest o TMR, w którego skład wchodzą pasze objętościowe i treściwe. Ze względu na zakaz korzystania z pasz modyfikowanych genetycznie, na fermie stosowane są śruty rzepakowe. – Przy produkcji mleka istotna jest dla nas zarówno jego ilość, jak również jakość. W związku z tym staramy się optymalnie bilansować dawki pod kątem białkowym, energetycznym i strukturalnym – wyjaśnia pan Edward Słabiak.

Trzy w jednym

TMR wzbogacany jest o różnego typu dodatki mineralne. W czasie laktacji stosowane są kompleksowe mieszanki – DairyComplex i DairyPilot. Jak wyjaśnia konsultant Josera ds. dużych ferm – Głównym celem zastosowania DairyComplex było ograniczenie produktów, jakie gospodarstwo musi kupić. Wcześniej musieli posiadać kredę pastewną, kwaśny węglan oraz mieszankę mineralną. Stosując kompleksową mieszankę mineralną DairyComplex te trzy produkty mają w jednym produkcie.

Kliknij i zobacz kartę z doświadczeniem gospodarstwa!

Taka forma produktu pozwala ograniczać błędy, jakie może popełnić obsługa wozu paszowego. Zastosowanie DairyComplex w gospodarstwie w Dębnie pozwolił uzyskać lepszą homogenność mieszanki mineralnej TMR oraz poprawić parametry mleka.

Jak wygląda dobra organizacja pracy? Zobacz nasz film!