Znajdujące się w Kunicach (woj. dolnośląskie) gospodarstwo Agromadex Sp. z o.o. trudni się przede wszystkim produkcją zwierzęcą. Praca jest ciężka, wymagająca wszechstronnej wiedzy i doświadczenia. Na zdrową kondycję zwierząt wpływają różne czynniki, najistotniejsze jest jednak prawidłowe żywienie, szczególnie, jeśli mowa o cielętach. 
Gospodarstwo utrzymuje 550 sztuk bydła, w tym 280 krów mlecznych. Ich średnia wydajność wynosi 10 000 litrów mleka. Stosowany jest tam tradycyjny model żywienia cieląt – Po pierwszym tygodniu życia cieląt podajemy im wodę i starter, zaś w trzecim miesiącu – siano. Tak, aby przyzwyczaić zwierzę do pasz objętościowych – informuje Roland Tomala zootechnik w gospodarstwie Agromadex.
Przez ostatnie pół roku w gospodarstwie stosowano technologię Josera i monitorowano przyrosty cieląt.Mogliśmy to robić dzięki uprzejmości firmy Josera, która użyczyła nam specjalistyczną wagę do ważenia cieląt – dodaje.

Wyniki rekompensują trud

Cielęta karmione mlekiem IgluStart osiągały przyrosty rzędu 900 gramów na dzień. Po przejściu na żywienie mlekiem IgluVital przyrosty wyraźnie wzrosły, szacując się w granicach 960 gramów.
Co istotne, stosowanie mleka IgluVital korzystnie wpłynęło na zdrowie i samopoczucie zwierząt, a jednocześnie przyczyniło się do redukcji liczby zachorowań. – Podczas stosowania IgluVital zauważyliśmy ograniczenie zachorowań na biegunkę. – przyznaje z zadowoleniem Roland Tomala.
Odpowiednie żywienie to przede wszystkim jakość, której można zaufać. – Moim zdaniem dobry preparat mlekozastępczy powinien mieć w swoim składzie białko pochodzenia zwierzęcego, a nie roślinnego. Białko ma pochodzić z mleka, wówczas jestem pewien jakości – stwierdza zootechnik.

Zdrowy odchów cieląt

Preparaty mlekozastępcze firmy Josera cechują się stałym składem, co ogranicza ryzyko przenoszenia chorób. Celem gospodarstwa Agromadex jest wyhodowanie zdrowych, dobrze rozwiniętych zwierząt, tak, aby ich wzrost i waga były odpowiednia do inseminacji w wieku 13-14 miesięcy.
Warto inwestować w odchów cieląt. Wyeliminowanie potencjalnych niedociągnięć już na starcie, pozwoli nam osiągnąć pożądany efekt hodowlany, tj. zdrowe, wysokowydajne stado – zapewnia zootechnik z Kunic.

preparaty mlekozastępcze

Preparat mlekozastępczy IgluVital. Fot. Josera

Agromadex stawia na tradycyjny odchów cieląt, a jednocześnie stara się zapewnić najlepsze i sprawdzone kompozycje żywieniowe dla zwierząt. W gospodarstwie stosuje się pełnowartościowe preparaty mlekozastępcze i startery dla cieląt, dzięki temu Agromadex osiąga zdrowe i dobrze przyrastające stado.

Preparaty mlekozastępcze i co dalej?

Cielęta w Agromadex, po odpojeniu mlekiem i karmieniu starterem łączone są w grupy po 3 sztuki. W tych grupach karmione są TMR-em i CJ-ką.

Nie zauważyliśmy żadnych negatywnych następstw, wynikających z tak nagłego przejścia z mleka na paszę stałą – oznajmia zootechnik, po czym uzupełnia. – Stosujemy starter dobrej jakości, który składem przypomina pasze CJ. Dzięki temu żołądek jest dobrze rozwinięty i cielęta, po odstawieniu mleka, cechują się dobrym pobieraniem paszy TMR i CJ.

Zobacz więcej reportaży z gospodarstwa:

Kliknij i zobacz kartę z doświadczeniem gospodarstwa!