
Udostępnij
Jeszcze do niedawna badania z zakresu wpływu muzyki na krowy mogły spotykać się z pukaniem w czoło. Dlaczego to ważne, co pobrzmiewa i jak głośno w naszych oborach?
To normalne, że w miejscach pracy włączamy radio lub ulubioną płytę. W końcu muzyka łagodzi obyczaje i relaksuje, w jej rytmie lepiej się pracuje. Okazuje się, że również żyje naszym krowom. Dlatego analizowanie wpływu muzyki na krowy, ich zdrowie i wyniki produkcji mleka powinny być traktowane jak najbardziej poważnie.
Wpływ muzyki na krowy
W niejednej oborze słychać rytmy muzyki włączanej dla umilenia pracy obsługi lub świadomie puszczanej dla melomanów na racicach. Na znanych forach rolniczych widać żywe zainteresowanie tym tematem – widać, że hodowcy nie traktują tego z przymrużeniem oka. Jednak, przy włączaniu muzyki zawsze miejmy na uwadze pewną ważną kwestię…

Krowy nie lubią hałasu. Uciążliwe dźwięki powodują niepokój i mogą przyczynić się do spadku wydajności. Fot. Pixabay
Uwaga! Krowy nie lubią hałasu
Jednym z elementów dobrostanu bydła jest panujący mikroklimat, który jest kształtowany m.in. przez temperaturę, wilgotność względną powietrza, poziom szkodliwych gazów i oświetlenie. Ważny czynnik stanowi też natężenie dźwięków, czyli hałas. Ma on nie byle jakie znaczenie, ponieważ oddziałuje na ilość produkowanego mleka (Solan i Józwik, 2009).
Pamiętajmy, że nawet krótkotrwały hałas może negatywnie odbić się na zdrowiu krów. W badaniach, w których wykorzystano m.in. różne rodzaje dźwięków w połączeniu z głośną muzyką rockową, stwierdzono zmiany w metabolizmie glukozy i wydzielaniu insuliny (González Grajales i wsp. 2019).
Krowy nie mogą być narażone na długotrwałe dźwięki powyżej 85 dB. Hałas powoduje niepokój, przyspieszenie pracy serca, brak apetytu zwierzęcia i przez to ograniczenia pobrania paszy. Zbyt wysoki poziom decybeli może przyczynić się do zmniejszenia ilości i jakości produkowanego mleka, a także pogorszenia wskaźników rozrodu (Solan i Józwik 2009).
Korzystny wpływ dźwięków na krowy
Chociaż w naturze bydło przebywa w spokoju i ciszy, to nauka i obserwacje samych hodowców wskazują na dobroczynne działanie dźwięków w oborze. Przede wszystkim stonowana muzyka w tle uspokaja krowy. Tak jak hałas i stres mogą odbić się niekorzystnie na produktywności krów, tak brak stresorów może się przyczynić do zwiększenia ich wydajności mlecznej. Na przykład, najdroższa wołowina na świecie pozyskiwana jest od japońskiego bydła wagyū, któremu codziennie robiony jest masaż z użyciem sake oraz włączana jest muzyka.
Co mówią wyniki badań o wpływie muzyki na krowy
Uwaga naukowców już od dawna była skupiona na działaniu dźwięków na produkcję zwierzęcą. Badania Evans i Albright (1989) dowodzą wpływu różnych gatunków muzyki na zmiany w wydajności mlecznej krów — najlepsze efekty przyniosło puszczanie muzyki klasycznej podczas doju (Mottram i Prescott 2005). Z kolei inne doświadczenie pokazuje, że krowy chętniej podchodziły do aparatu udojowego przy dźwiękach muzyki niż bez niej w tle (Uetake i wsp. 1997). Przedmiotem nowszych badań był natomiast wpływ trzech rodzajów dźwięków na zachowanie krów rasy HF: muzyki klasycznej, country oraz dźwięków audiobooka (Harry Potter i Kamień Filozoficzny). Przy muzyce klasycznej lub audiobooku krowy przejawiały bardziej pozytywne interakcje społeczne; przy muzyce country lub dźwięku lektora audiobooka chętniej pobierały paszę (Crouch i wsp. 2019). Widać więc, że poprzez tak zwyczajną dla nas czynność jak włączenie radia możemy poprawić dobrostan krów oraz efektywność produkcji.
Dobra rada!
Nie stroń o muzyki w oborze. Pamiętaj, by przyzwyczaić zwierzęta do jednego rodzaju dźwięków. Zwracaj uwagę na natężenie hałasu. Stonowana muzyka może uspokajać Twoje krowy, a hałas przyniesie odwrotny skutek.
Źródła
- Solan M. i Józwik M. (2009). Wpływ mikroklimatu oraz systemu utrzymania na dobrostan krów mlecznych. Wiadomości Zootechniczne, R. XLVII, 1: 25–29.
- González Grajales L.A., Pieper L., Görner P. , Görner S., Staufenbiel R. (2019). Effects of auditory and visual stimuli on glucose metabolism in Holstein dairy cattle. Acta Veterinaria Scandinavica, 61:2, 1–9.
- Uetake K., Hurnik J.F., Johnson L. (1997). Effect of music on voluntary approach of dairy cows to an automatic milking system. Applied Animal Behaviour Science, Volume 53, Issue 3, 175–182.
- Mottram T., Prescott N. (2005). Animal interactions with their environment; dairy cows in intensive systems [w:] Quantitative aspects of ruminant digestion and metabolism. 668–669.
- Crouch K., Evans B., Montrose T. (2019). The effects of auditory enrichment on the behaviour of dairy cows (Bos taurus). BSAS Annual Conference 2019 (poster).